Hoppa till sidans innehåll

Uppdaterad 210125: Tillfälligt anpassade schema och grupper för att möjliggöra viss verksamhet på isen från den 25 januari

25 JAN 2021 20:10
Nu finns nya tillfälligt anpassade schema och grupper tillgängliga (för både is/off-ice)…
  • Uppdaterad: 31 JAN 2021 16:13

Se nedan för uppdaterat tillfälligt schema anpassat efter de förhållningsregler som gäller för Karlskrona Kommun i samband med att de nu öppnar upp inomhusanläggningar igen för barn födda 2005 och senare.
OBS: komplettering eller förändringar kan fortsatt komma att ske.

En förändring för att kunna tillmötesgå de nya kraven är att Konståkningen har nya tillfälliga grupper, dessa hittas under fliken: Konståkning – Tillfällig Gruppindelning. Dessa gäller tillsvidare.
Konståkningsskolans gruppindelning är uppdaterad för våren, så gå in och kolla er grupptillhörighet under fliken: Konståkningsskola – Gruppindelning VT 2021.
Även off-ice kan komma att delvis vara indelade i nya/andra grupper, så håll noga koll på detta (hittas längre ner på sidan).

Utöver de allmänna råd och och restriktioner som vi alla ska följa, så finns även ytterligare specifikt uppsatta regler för att vi ska kunna bedriva vår verksamhet inomhus på ett smittsäkert sätt:

  • Entrén används enbart för åkare/tränare som är på väg till eller från träning i A-hall
  • Ingen annan är tillåten att vistas i entrén vid något tillfälle
  • Sidoingången till B-hallen används för in / ut passage för åkare/tränare vid träning i B-hall
  • Uppvärmning innan isträning görs enskilt/med avstånd utomhus
  • Vi går in i A- resp. B-hall så sent som möjligt till vårt pass (enbart till för att hinna knyta skridskor)
  • Följ alltid de instruktioner som våra tränare förmedlar!
  • Lämna arenan så fort som möjligt efter ditt pass

Tänk även på följande:

  • Extremt viktigt att meddela om man inte kommer till sitt pass
  • Respektera tiderna
  • När vi är ute träffas vi utanför entrén
  • När vi är på Västra mark träffas vi på parkeringen
  • Medtag styrkeband och hopprep till samtliga Fys/Off-ice pass

Viktigt att ha i åtanke är att vi måste alla strikt följa dessa förhållningsregler, annars riskerar vi att få stänga ner all vår verksamhet.

Vi ber fortsatt om er förståelse för att det kan ske uppdateringar och förändringar med kort varsel!

 

Schema: 

Konståkningsskola:

ONSDAG:
17.30-18.15 hall B rubin                          Elio
18.30-19.15 hall B Diamant                    Isabelle 
                               Smaragd, Safir          Elio
19.15-20.00 hall B Silver                        Isabelle 

TORSDAG:
17.45-18.30 hall B Brons ä                      Jackie
                               Brons y                      Isabelle

LÖRDAG:
09.30-10.15 off ice ute Silver                  Jackie
10.15-11.00 off ice ute BronsA+Y          Jackie
11.15-12.00 hall B Rubin                        Jackie
12.15-13.00 hall B Diamant                    Isabelle 
                               Smaragd, Safir          Jackie     

Konståkning:

MÅNDAG (Coach Gabi):
07.00-07.45 NIU, hall b
16.10-16.55 2004+ utte SFP 
17.10-18.10 Red, Hall B

TISDAG:
06.45-07.30 NIU                hall B            Gabi
15.00-15.45 orange            hall A            Gabi
16.00-16.45 yellow            hall A            Gabi
16.45-17.30 red                  hall A            Gabi
17.30-18.15 green              hall A            Isabelle
17.35-18.20 2004+, Red   off ice             Gabi

ONSDAG:
06.45-07.30 orange            hall B            Jackie
15.45-16.30 green              hall B            Elio
16.30-17.15 yellow            hall B            Elio
17.30-18.15 pink                hall B            Isabelle

TORSDAG (Coach Gabi):
06.45-07.30 NIU                hall B 
15.15-16.00 green              hall B
16.00-16.45 yellow            hall B
17.00-17.45 red                  hall B  

FREDAG:
06.45-07.30 green, pink     hall B            Jackie /Elio
15.20-16.05 orange            hall B            Gabi
16.15-17.05 red                  hall B            Gabi
17.05-17.50 yellow            hall B            Gabi 

LÖRDAG:
08.40-09.25 2004+, A/elit off-ice            Gabi
09.30-10.15 red                  hall B            Gabi
10.15 11.00 orange             hall B            Gabi
11.15-12.00 pink                hall B           Isabelle


Vecka 4: Fys/OFF-ice (Coach: Anny):

TISDAG:
16.00-16.40 Ute Orange
16.50-17.30 Ute Yellow

ONSDAG: (OBS: byte av dessa grupper sker till vecka 5!)
17.00-17.55 testlabb gr 1
18.00-18.55 testlabb gr 2
19.00-19.55 testlabb gr 3

TORSDAG:
16.05-16.45 Ute Green
16.50-17.30 Ute Pink

SÖNDAG:
14.00-15.00 Västra mark 2004+

Testlabbsgrupp 1:  Eleonore S, Felicia F, Wilma G, Mathilde R, Meja B
Testlabbsgrupp 2: Julia F, Olivia L, Hanna L, Edit, Emma P
Testlabbsgrupp 3: Hanna L (”K4”), Ella, Majken, Gabor, Elsa

 

 

 

 

arv_logo_rgb

 

 

Postadress:
Karlskrona ASK - Konståkning
Arenavägen 19
37155 Karlskrona

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: kask.styrelse@gmail....

Se all info

 

 

Ishuset medlem