Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat säsongen 2016/2017


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

SM-veckan, Malmö 14-18/12 - 2016

Deltagare: Thyra Spitzenberger

Resultat

RM (18 tävlande)
Thyra Spitzenberger på 8:e plats med 71,49 poäng

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

A-tävling Sundscupen, Helsingborg 10-11/12 - 2016

Deltagare: Annie Larsson, Tilde Levander, Tyra Linderoth, Engla Petermann, Axelie Pettersson, Hedda Schmidt Lund, Lina Svensson

Resultat

Ungdom 13 A (20 tävlande)
Tyra Lindroth på 3:e plats med 57,68 poäng
Annie Larsson på 4:e plats med 55,81 poäng
Tilde Levander på 8:e plats med 53,65 poäng
Axelie Pettersson på 12:e plats med 49,79 poäng
Hedda Schmidt Lund på 15:e plats med 45,77 poäng
Engla Petermann på 19:e plats med 41,74 poäng

Ungdom 15 A (16 tävlande)
Lina Svensson på 16:e plats med 56,32 poäng

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Klubbtävling Skånecupen, Osby 3-4/12 - 2016

Deltagare: Moa Andersson, Emma Antonsson, Julia Falck, Hanna Larsson, Vera Ljungcrantz, Nora Olsson, Julia Svensson, Sara Thurn

Resultat

Minior B (17 tävlande)
Hanna Larsson på 1:a plats med 24,55 poäng 
Julia Falck på 12:e plats med 15,73 poäng
Nora Olsson ¨på 13:e plats med 15,69 poäng

Ungdom 13 B (31 tävlande)
Moa Andersson på 10:e plats med 19,44 poäng
Vera Ljungcrantz på 20:e plats med 18,00 poäng
Emma Antonsson på 23:e plats med 16,71 poäng 

Junior B1 (4 tävlande)
Julia Svensson på 3:e plats med 45,93 poäng

Junior B2 (13 tävlande)
Sara Thurn på 6:e plats med 20,43 poäng

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Elitserietävling SteKK Trofén, Stenungsund 3-4/12 - 2016

Deltagare: Thyra Spitzenberger

Resultat

Ungdom 13 A (23 tävlande)
Thyra Spitzenberger på 13:e plats med 62,61 poäng

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Stjärntävling Karlskronaskäret, Karlskrona 26/11 - 2016

Deltagare: Emelie Blomkvist, Julia Blomkvist, Gabor Body, Nina Dolk, Ally Ellertsson Sandberg, Elize Eriksson Håkansson, Nellie Frej, Nathalie Jartelius, Elin Larsson, Hanna Larsson, Thea Lilja, Olivia Lindgren, Nadine Malmborg, Wilma Porsbring, Elina Stråth, Majken van Brink, Ellen Wester, Leia Westerlund

Resultat

Min C grupp 1 (7 deltagande)
Thea Lilja

Min C grupp 2 (7 deltagande)
Leia Westerlund
Gabor Body
Ally Ellertsson Sandberg

Min C grupp 4 (8 deltagande)
Majken van Brink

Min C grupp 6 (8 deltagande) 
Nellie Frej
Julia Blomkvist

Min C grupp 7 (8 deltagande)
Olivia Lindgren
Elin Larsson
Wilma Porsbring

Min C grupp 8 (8 deltagande)
Elize Eriksson Håkansson
Hanna Larsson
Elina Stråth

Min C grupp 9 (8 deltagande)
Nina Dolk
Nadine Malmborg

Ung 13 G (9 deltagande)
Nathalie Jartelius

Ung 13 1 (9 tävlande)
Emelie Blomkvist på 5 plats

Jun C (2 tävlande)
Ellen Wester på 1:a plats

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Stjärntävling Kalmarsnurren, Kalmar 19/11 - 2016

Deltagare: Elize Eriksson Håkansson, Nellie Frej, Elin Larsson, Hanna Larsson, Thea Lilja, Olivia Lindgren, Nadine Malmborg, Wilma Porsbring, Elina Stråth, Majken van Brink, Ellen Wester, Leia Westerlund

Resultat

Min C grupp 1 (7 deltagande)
Leia Westerlund

Min C grupp 3 (7 deltagande)
Majken van Brink
Nellie Frej

Min C grupp 4 (7 deltagande)
Thea Lilja
Hanna Larsson
Elina Stråth

Min C grupp 5 (7 deltagande)
Wilma Porsbring
Nadine Malmborg
Elin Larsson
Elize Eriksson Håkansson
Olivia Lindgren

Jun C (1 tävlande)
Ellen Wester på 1:a plats

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Klubbtävling Öresundshoppet, Landskrona 19-20/11 - 2016

Deltagare: Moa Andersson, Nellie Andersson, Emma Antonsson, Julia Falck, Hanna Larsson, Vera Ljungcrantz, Alva Ljunghäll, Agnes Porsbring, Julia Svensson, Sara Thurn

Resultat

Minior B (15 tävlande)
Hanna Larsson på 1:a plats med 23,46 poäng
Nellie Andersson på 11:e plats med 14,70 poäng
Julia Falck på 15:e plats med 12,34 poäng

Ungdom 13 B (32 tävlande)
Vera Ljungcrantz på 10:e plats med 17,58 poäng
Moa Andersson på 15:e plats med 16,39 poäng
Agnes Porsbring på 28:e plats med 12,34 poäng
Emma Antonsson på 30:e plats med 11,01 poäng 

Ungdom 15 B2 (18 tävlande)
Alva Ljunghäll på 17:e plats med 11,92 poäng

Junior B1 (10 tävlande)
Julia Svensson på 2:a plats med 46,22 poäng

Junior B2 (13 tävlande)
Sara Thurn på 4:e plats med 20,74 poäng

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Elitserietävling Novemberskäret, Åkersberga 12-13/11 - 2016

Deltagare: Thyra Spitzenberger

Resultat

Ungdom 13 A (26 tävlande)
Thyra Spitzenberger på 11:e plats med 64,84 poäng

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

A-tävling Värendspiruetten, Växjö 29-30/10 - 2016

Deltagare: Annie Larsson, Tilde Levander, Tyra Linderoth, Jaqueline Malmborg, Engla Petermann, Hedda Schmidt Lund, Lina Svensson

Resultat

Ungdom 13 A (24 tävlande)
Annie Larsson på 2:a plats med 54,36 poäng
Tilde Levander på 3:e plats med 54,14 poäng
Tyra Linderoth på 5:e plats med 52,77 poäng
Hedda Schmidt Lund på 19:e plats med 37,21 poäng
Engla Petermann på 21:e plats med 35,97 poäng

Ungdom 15 A (17 tävlande)
Lina Svensson på 14:e plats med 52,46 poäng
Jaquline Malmborg på 17:e med 47,96 poäng

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Klubbtävling I. S. Trofén, Trelleborg 22-23/10 - 2016

Deltagare: Moa Andersson, Emma Antonsson, Julia Falck, Hanna Larsson, Vera Ljungcrantz, Agnes Porsbring, Wilma Rinaldo, Lina Sandell, Sara Thurn

Resultat

Minior B (15 tävlande)
Hanna Larsson på 1:a plats med 20,39 poäng
Julia Falck på 15:e plats med 10,32 poäng

Ungdom 13 B (33 tävlande)
Vera Ljungcrantz på 11:e plats med 17,68 poäng
Emma Antonsson på 25:e plats med 14,30 poäng
Agnes Porsbring på 27:e plats med 13,89 poäng
Moa Andersson på 29:e plats med 12,92 poäng
Wilma Rinaldo på 33:e plats med 9,43 poäng

Ungdom 15 B1 (11 tävlande)
Lina Sandell på 10:e plats med 19,87 poäng

Junior B2 (7 tävlande)
Sara Thurn på 4:e plats med 16,40 poäng

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Elitserietävling Göte L:s Pokal, Trollhättan 15-16/10 - 2016

Deltagare: Thyra Spitzenberger

Resultat

Ungdom 13 A (28 tävlande)
Thyra Spitzenberger på 8:e plats med 65,41 poäng 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

A-tävling Tyringehoppet, Tyringe 17-18/9 - 2016

Deltagare: Annie Larsson, Tilde Levander, Tyra Linderoth, Jaqueline Malmborg, Axelie Pettersson, Hedda Schmidt Lund, Lina Svensson

Resultat

Ungdom 13 A (21 tävlande)
Tyra Linderoth på 8:e plats med 48,62 poäng
Axelie Pettersson på 11:e plats med 48,32 poäng
Tilde Levander på 13:e plats med 46,48 poäng
Annie Larsson på 18:e plats med 41,14 poäng
Hedda Schmidt Lund på 20:e plats med 34,79 poäng

Ungdom 15 A (19 tävlande)
Lina Svensson på 16:e plats med 51,58 poäng
Jaqueline Malmborg på 17:e plats med 50,44 poäng

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Elitseriepremiär, Luleå 10-11/9 - 2016

Deltagare: Thyra Spitzenberger

Resultat

Ungdom 13 A (26 tävlande)
Thyra Spitzenberger på 22:e plats med 56,35 poäng 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Uppdaterad: 2017-01-03 13:40
Skribent: Cecilia Pettersson
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Karlskrona ASK - Konståkning
Arenavägen 19
37155 Karlskrona

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

KASK VIP kund hos ISHUSET

15% rabatt på skridskor och skenor!

Ishuset