Hoppa till sidans innehåll

Träningsschema


Följande schema gäller fr o m den 7:e januari 2019. Se även uppdaterad gruppindelning för vt 2019.

Schemat är uppdaterat senast 7/1-2019

Dag Tid Plats Egentr, välj 1-2 pass á 20-40 min K65 K4 U4 K3 U3 M3 K2 U2 M2 K1 U1 M1 Axel Lutz Flip
                                     
07.00-07.45 B-hall   BM 10 BM 10 BM 10 BM 6 BM 6   BM 6 BM 6              
  16.00-16.55 T.labb   SB fys SB fys SB fys SB fys SB fys SB fys SB fys SB fys SB fys            
  17.10-18.10 B-hall K345,U34 SB 7 SB 7 SB 7 SB 7 SB 7                    
                                     
Ti 14.15-15.15 B-hall
Profil
                               
S&B 15.15-15.55 B-hall             BM 4     BM 4     BM 4 EL 1 EL 1 EL 1
  15.55-16.35 B-hall                                
  16.45-17.30 B-hall   BM 4 BM 4 BM 4   BM 4                    
  16.45-17.20 Ute/Entén                         EL fys   EL fys EL fys
  17.30-18.15 B-hall         BM 4     BM 4 BM 4   EL 4 EL 4        
  18.30-19.15 T.labb   BM fys BM fys BM fys BM fys BM fys                    
                                     
On 07.00-07.45 B-hall M23, U2, K2  Se* Se*  Se*  Se*  Se*  Se*  Se*  Se*  Se*  Se*  Se*  Se*  Se*  Se*  Se* 
                                     
  15.00-15.35 B-hall K65, Elio                              
  15.35-16.15 B-hall                                
  15.30-16.15 B-hall M123                           BM 4  
  16.15-17.00 B-hall K54, U4           SB, PB 3     SB, PB 3     SB, PB 3      
  17.00-17.55 B-hall   SB, PB 3 SB, PB 3 SB, PB 3                        
  17.10-17.55 Ute/entrén/ badminton             BM fys     BM fys     BM fys      
  17.10-17.50 Ute/entrén/ badminton                                
  17.00-18.00 Danssal         Dans Dans                    
  18.10-19.00 Danssal   Dans Dans Dans                        
  18.05-18.50 B-hall                               SB 4
  18.50-19.35 B-hall         SB 3 SB 3               BM 4    
  19.35-20.15 B-hall               BM 3 BM 3   EL 3 EL 3        
  20.25-21.00 B-hall                                
                                     
To 06.45-07.30

B-hall

  SB 6 SB 6 SB 6                        
                                     
  14.15-15.00 A-hall
Profil
                               
  15.45-16.30 B-hall K1, U1                       SB 2  BM 2   EL 2
  16.30-17.15 B-hall                     EL 2 EL 2     BM 2  
  17.30-18.10 Entén/Ute                     EL fys EL fys   EL fys    
  17.00-18.00 Danssal             dans     dans     dans      
  17.25-18.20 B-hall   SB, BM 2 SB, BM 2 SB, BM 2                        
  18.05-19.00 B-hall Elio       BM 2 BM 2 SB 2 BM 2 BM 2 SB 2            
  19.30-20.30 Danssal               dans dans   dans dans        
                                     
Fr 07.00-07.45 A-hall K2, U2 BM 9 BM 9 BM 9   BM 9 BM 7     BM 7            
                                     
  15.20-16.20 B-hall         SB, EL 5 SB, EL 5 BM 5 SB, EL 5 SB, EL 5 BM 5     BM5      
S&B 16.30-17.40 B-hall   SB, BM 1 SB, BM 1 SB, BM 1 SB, BM 1* SB, BM 1* SB, BM 1* SB, BM 1*                
  17.55-18.30 T.labb   BM fys 7* BM fys 7* BM fys 7* BM fys 7* BM fys 7* BM fys 7*     BM fys 7*            
                                     
09.30-10.10 B-hall                           BM 3 EL 3  
  10.10-10.50 B-hall             BM 6     BM 6     BM 6     EL 3
  11.00-11.40 B-hall K543, U43 BM 5 BM 5 BM 5                        
  11.40-12.20 B-hall   BM 8 BM 8 BM 8                        
  11.10-11.55 Fys Ute*   AS fys AS fys AS fys AS fys AS fys AS fys AS fys AS fys AS fys AS fys AS fys AS fys      
  12.35-13.15 Fys Ute*   AS fys AS fys AS fys AS fys AS fys AS fys AS fys AS fys AS fys AS fys AS fys AS fys      
S&B 12.20-13.00 B-hall         BM 1* BM 1* BM 1* BM 1* BM 1 BM 1 EL 1 EL 1 EL 1      
                                     
08.00-08.45 B-hall M123?                              
                                     
                                     

*kontrollera nedan vilket baspass 1 du ska gå på - åkarna i M, U och K-grupperna är indelade efter basictest ej efter grupp.
Fredagens bas 1 är för de som har klarat basic 4
Lördagens bas 1 är för de som tränar på basic 2, 3 och 4

*de som ej uppnått godkänt på steg 1 i fystrappan och vill träna 7 pass eller mer erbjuds ett fyspass för att få hjälp att klara de fyskrav som ställs för att få öka träningsmängden. När man uppnått kraven för konditionsdelen och kontroll, stabilitet, styrka får man öka sin träningsmängd.

*Onsdagens morgonträning är showträning. Separat schema för detta kommer.

*På lördagen står alla uppsatta på två fyspass. Välj det fyspass som passar in bäst med övriga ispass. För de aldra flesta grupper finns det bara ett pass att väja då de är på is under det andra passet. 

Skolans profiltid är indelad i grupper utifrån test denna termin:
På tisdagar har Beatrice gr 5+4+3 och Julia S gr 2+1 (siffran motsvarar testnivån)
På torsdagar har Sara gr 5+4+3 och Beatrice gr 2+1 (siffran motsvarar testnivån)

Ändringar i träningschemat

Eventuella ändringar läggs in i kalendern på hemsidans startsida och/eller skickas ut via mail eller sms. Vänligen se till att klubben har dina rätta kontaktuppgifter.

Information om träningsupplägg för Konståkningen

Information om  träningsupplägg för konståkningen.
Har ni önskemål eller vill göra ändringar i åkarens antal träningspass per vecka, maila till Sara på This is a mailto link 

 

Uppdaterad: 12 SEP 2018 18:23 Skribent: Anna Rinaldo
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Karlskrona ASK - Konståkning
Arenavägen 19
37155 Karlskrona

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

KASK medlem hos ISHUSET

15% rabatt på EDEA skridskor

 

Ishuset medlem